Comunicat masuri DSPJ Timis

Comunicat masuri DSPJ Timis 24.02.2020

Click pe comunicat-masuri-dspj-timis.pdf

În vederea implementării măsurilor stabilite de către Ministerul Sănătăţii pentru controlul și prevenirea infecției cu noul Coronavirus (COVID-19), Direcția de Sănătate Publică Judeteana Timiș a instituit următoarele MĂSURI:
 asigură personal medical (24/24 ore) în punctele terestre de trecere a frontierei şi în Aeroportul International “Traian Vuia”Timişoara;
 personalul medical efectuează triajul epidemiologic al tuturor călătorilor care sosesc din zone în care au fost semnalate îmbolnăviri cu noul Coronavirus (COVID-19), China continentala şi Italia:
Localităţi din Provincia Lombardia şi din Regiunea Veneto:
 Vo Euganeo
 Codogno
 Castiglione d’Adda
 Casarpusterlengo
 Fombio
 Maleo
 Somaglia
 Bertonico
 Terranova dei Passerini
 Castelgerundo
 San Fiorano.

Localitate din Regiunea Piemonte:
 Cumiana

Toate aceste persoane completeaza chestionarul elaborat de catre Ministerul Sănătăţii, în care consemnează zona în care au călătorit, perioada călătoriei şi dacă prezintă semne de boală acută respiratorie;

Pentru calatorii care se intorc din Italia:
 Daca au calatorit in ultimele 14 zile in urmatoarele localitati: Vo Euganeo,Codogno, Castiglione d’Adda, Casarpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo si San Fiorano din zona Lombardia si Veneto, Cumiana din regiunea Piemonte aceste persoane vor fi carantinate obligatoriu in centrelele de carantina identificate in judetul nostru pentru o perioada de 14 zile si vor fi monitorizati zilnic prin personalul DSPJ Timis
 Persoanele care la prezentarea in punctele de frontiera prezinta semne de boala si au vizitat localitatile de mai sus, vor fi trimisi pentru investigatii de specialitate la Spitalul de Boli Infectioase “Victor Babes” Timişoara.
 Pentru călătorii care au fost în alte localitati din regiunile Lombardia, Veneto si regiunea Piemonte, decat cele mai sus mentionate, se recomandă autoizolarea la domiciliu pentru o perioada de 14 zile si vor fi monitorizati zilnic prin personalul DSPJ Timis;
 Pentru călătorii care au fost în alte zone din Italia decat cele de la punctul 3, nu se impun, pana la ora actuala masuri de izolare la domiciliu. Pentru calatorii care se intorc din China rămân în vigoare măsurile stabilite anterior cu izolare 14 zile la domiciliu şi monitorizare de personalul DSPJ Timiş.
De asemenea, recomandăm în continuare populatiei. respectarea măsurilor generale de prevenire a bolilor cu cale de transmitere aeriana, şi anume:
 evitarea aglomerațiilor și a spațiilor închise aglomerate (de ex. supermarketuri, mall-uri);
 pastrarea unei distanțe de cel puțin 1 metru față de orice persoană cu simptome respiratorii (de ex. tuse, strănut);
 spalarea frecventa a mâinilor, folosind apă și săpun atunci când mâinile sunt vizibil murdare sau antiseptic pe bază de alcool dacă mâinile nu sunt vizibil murdare;
 utilizarea tehnicii de a tuși sau a strănuta în interiorul cotului flectat sau acoperirea nasului și gurii în timpul tusei și strănutului cu un șervetel de unică folosință, urmată de aruncarea acestuia după utilizare și spălarea IMEDIATĂ a mainilor cu apă și săpun;
 abținerea de la atingerea gurii, nasului și ochilor;
 respectarea regulilor privind modul de purtare, îndepărtare și eliminare a măștilor asociate cu o igienă corectă a mâinilor după îndepărtare.

Direcția de Sănătate Publică Judeţeană Timiș comunică zilnic, prin comunicate de presa, date privind evolutia situatiei la nivel international si alte masuri dispuse de autorităţile române, în funcţie de situaţia epidemiologică zilnică.

0 raspunsuri

Lasă un răspuns

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *